Stavebná fakulta

Stavebná fakulta

Žilinská univerzita patrí medzi top 3 univerzity na Slovensku.

Stavebná fakulta Žilinskej univerzity bola založená v roku 1953. V súčasnosti sa radí medzi dynamicky rozvíjajúce fakulty a lídra vo vývoji riešení pre výzvy v oblasti dopravnej infraštruktúry. Fakulta pozostáva z ôsmich katedier, Centra excelentnosti v doprave, Centra aplikovaného výskumu a Akreditovaného skúšobného laboratória. Vzdelávacia činnosť fakulty je orientovaná do troch stupňov  – bakalársky, magisterský a doktorandský. Absolvent získa teoretické a praktické poznatky v oblasti Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby a Pozemné staviteľstvo. Vedecko-výskumné aktivity sú zamerané na úlohy v oblasti Stavebné inžinierstvo, Dopravné inžinierstvo, Mechanika a materiály, Environmentálne inžinierstvo, Pozemné staviteľstvo a plánovanie, Monitorovanie a hodnotenie mostov, Cestné a železničné staviteľstvo, Manažment stavieb, Geodézia a Geotechnický prieskum. Výskumníci aktívne spolupracujú s národnými správcami cestnej a železničnej infraštruktúry a partnermi z praxe. Fakulta je zapojená do viacerých medzinárodných a domácich projektov.

V rámci projektu REMAKE-3D je fakulta zastúpená riešiteľským kolektívom z troch katedier – Katedra stavebných konštrukcií a mostov, Katedra geodézie, Katedra stavebnej mechaniky a aplikovanej matematiky. Výskumný potenciál členov riešiteľského tímu sa využije pri zbere dát, monitoringu územia a tvorbe digitálneho 3D modelu pilotných objektov.

Katedra stavebných konštrukcií a mostov

Výskumné aktivity katedry sa orientujú prevažne na starnúcu mostnú infraštruktúru a aplikáciu výsledkov výskumu v praxi. Výskumno-vývojová činnosť sa zameriava na inšpekciu, diagnostiku a hodnotenie existujúcich mostov, spoľahlivostné analýzy, určovanie zaťažiteľnosti mostov, degradáciu materiálov a laboratórne skúšky. Katedra ponúka udržateľné riešenia pre obnovu mostov, ako napr. zosilnenie mostov pomocou inovatívnych technológií, návrh mostných provizórií alebo výmena mostov s využitím materiálov s nízkymi emisiami. Katedra viac ako 70 rokov poskytuje technickú a expertíznu podporu pre rôzne projekty cestných, železničných a cyklistických mostov. Katedra sa úspešne zapája aj do projektov v rámci programov Interreg, APVV, VEGA, KEGA, COST, Visegrad Fund a pod. Prehľad ostatných projektov je k dispozícii na linku: Projekty. Členovia katedry aktívne participujú v medzinárodných organizáciách IABSE, fib, EUROSTRUCT, IABMAS.

Katedra geodézie

 Katedra geodézie zabezpečuje na Stavebnej fakulte predmety v študijných odboroch geodézia a kartografia, inžinierske konštrukcie a dopravné stavby, stavebníctvo a pozemné stavby a na Ústave vysokohorskej biológie zabezpečuje predmety v odbore Stráž prírody. Vedeckovýskumná a odborná činnosť katedry sa orientuje na oblasti inžinierskej geodézie, GIS, fotogrametrie, kartografie, fyzikálnej geodézie, mikrogravimetrie, geografických informačných systémov, banského meračstva, metrológie a globálneho určovania polohy. Výskumná činnosť : Analýza metód merania priestorového tvaru koľaje na projektovanie jej opravy; Matematické 3D modely a ich aplikácie v praxi; Spracovanie a analýza posunov a pretvorení prostredníctvom metód deformačnej analýzy; Pozemná a letecká fotogrametria a vyhodnotenie a spracovanie digitálnych snímok; Štatistické spracovanie a analýza geodetických meraní aplikáciou metód Teórie odhadu; Zber priestorových údajov technológiou LiDAR na analýzu erózneho stavu turistických chodníkov pomocou UAV nosiča alebo pedestrian módu. Spolupráca s praxou : Meranie posunov a pretvorení; Vytyčovanie pozemných a dopravných objektov; Kontrolné meračské práce na líniových dopravných objektoch; Geodetické meranie pri zaťažovacích skúškach mostných objektov a stavebných konštrukcií; Účelové mapovanie; Geodetické práce pre pozemkové úpravy a kataster nehnuteľností; Zhusťovanie bodového poľa metódami GPS; Zameriavanie kultúrnych pamiatok metódou terestrického laserového skenovania na účely zachovania súčasnej podoby kultúrnych pamiatok a ako podklad na plánovanú rekonštrukciu či sanáciu. Tvorba projektovej dokumentácie; Zameriavanie háld a frakcií v dobývacích priestoroch za účelom stanovenia kubatúr pomocou terestrického laserového skenovania.

Katedra stavebnej mechaniky a aplikovanej matematiky

Katedra má najhlbšiu históriu na fakulte a pôsobili na nej významní odborníci svetovej úrovne ako napríklad prof. Koloušek (prvý formuloval riešenie dynamických úloh deformačnou metódou). Jej výskumné aktivity sú zamerané na statické a dynamické správanie sa konštrukcií, interakciu vozidla a jazdnej dráhy, veterné a seizmické inžinierstvo, aplikovanú matematiku, teóriu vyučovania, algebraickú geometriu, diferenciálne rovnice a ich aplikácie, ortogonálne polynómy, špeciálne funkcie a ich aplikácie. Hlavný dôraz sa kladie na teoretickú analýzu, vývoj a tvorbu výpočtových modelov stavebných konštrukcií ich riešenie modernými výpočtovými metódami a experimentálnu analýzu týchto konštrukcií pri aplikácií progresívnych diagnostických metód. Všetci členovia katedry sa aktívne zapájajú do širokého speakra národných a medzinárodných výskumných a vzdelávacích projektov. Katedra intenzívne spolupracuje s výskumnými inštitúciami ako napríklad SAV USTARCH, VÚD, BETAMONT, UZVV, USI, SvF STUBA, SvF TUKE, TUZVO a mnoho inými.